Valige riik, kuhu soovite, et kaup toimetatakse. Me kohandame saidi vastavalt, et saaksite valida saatmise ja tellimuse eest tasuda.

Cordyceps

IMG_6070

Muud nimed:

  • Tšehhi - hiina roomik
  • Tiibeti - yartsa gunbu
  • hiina keel - dōng chóng xià cǎo
  • Ladina - Ophiocordycepssinensis, Cordyceps sinensis.
  • jaapani tochukaso

Lühikirjeldus

Cordyceps(Cordyceps sinensis) on tuntud mitme nime all, nagu Dong Chong Xia Cao /talvel roomik, suvel rohi/, Hiina roomikseen, Ophiocordyceps sinensis jne.Ta kuulub perekonda Cordyceps, koos teiste liikidega nagu C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii jne (tänapäeval on teada umbes 700 liiki Cordyceps'i). Tegemist on eruptiivse söödava parasiitseene liigiga. Selle eosed on kinni peidetud liblika Thitarodes armoriacanus roomiku pinnal. Roomik nakatub sõna otseses mõttes seenega ja matab end mulla sisse oma järgmiseks arenguetapiks. Seal aga tarbib ta järk-järgult elusalt ära parasiitseene. Cordyceps täidab kogu oma kitiinse koore oma sklerookiumiga, mis on aluseks küpsele seenele. See protsess, tsükkel, võib kesta kuni 6 aastat. Viimasel aastal, suvekuudel, tapab seen oma toodetud mükotoksiinide abil lõpuks roomiku ja ajab selle peast sõna otseses mõttes välja peakujulise moodustise, mida nimetatakse stromatumiks. Stroomata on punakaspruuni värvi ja võib olla 8-10 cm suurune. Need moodustised toodavad spoore, mis vabanevad keskkonda, et nakatada teisi liblika vastseid.

Cordyceps kasvab üle 3500 meetri kõrgusel, peamiselt Tiibeti mägedes, Hiina Sichuani ja Yunnani provintsides jne. platoodel. Seent korjatakse aprillist augustini. Looduses leidub teda aga enam vähe. Ilmselt on selle arvukus viimase 25 aasta jooksul vähenenud 90% võrra, mis on loomulikult suurendanud selle väärtust turul, mistõttu seda kasvatatakse kunstlikult, kuid Tiibeti platoolt on siiski säilinud parima kvaliteediga roomikud. 4 tüki hind võib olla umbes 100 USA dollarit, samas kui 1 tükk seent kaalub umbes 0,5 grammi ja maksab seega umbes 500 krooni. Nõudluse ja hinna tõttu võivad turule ilmuda ka teised Cordyceps'i perekonna seened, nt militaris, mida müüakse Cordyceps sinensis'e (CS) nime all. Kuigi neil on väga sarnane toime, ei saa nad asendada hiina roomikut. 2001. aastal suudeti DNA sekveneerimise abil tuvastada tüvi CS-4 (paecilomyces hepialy), mida alates 2005. aastast müüakse selle nime all. CS-4 peetakse kõige tõhusamaks Cordyceps-mütseelide tüveks, mida kasvatatakse kunstlikult, st substraadil. Esialgu oli substraadiks sojauba, kuid on oht, et kasutatakse geneetiliselt muundatud sojauba või sojaallergiat, on olemas seos sojaoa ja rinnavähi vahel jne, substraadiks valiti riis.

Ja miks on Cordyceps nii nõutud? See on peamiselt selle mõju tõttu loomade tervisele, inimesed ei ole välistatud. Säilinud iidsed lood kirjeldavad, kuidas jakikarjused avastasid Cordyceps'i mõju. Loomad, kes karjatasid Cordyceps'i lisaks rohttaimedele, olid elujõulisemad, tugevamad ja tervemad ning ka jõulisemad. See ajendas muidugi karjakasvatajaid ise kasutama seda seent. Meie kirjalikud ajaloolised andmed pärinevad umbes aastast 620 pKr. Need on osa Hiina herbaariumidest. Alles 1726. aastal "avastati" Cordyceps läänemaailma jaoks, kui seda tutvustati ekspertidele mükoloogilisel konverentsil Pariisis. Kuigi see oli mükoloogilistes atlastikes loetletud, ei olnud selle mõju teada ja see muutus alles rohkem kui kaks sajandit hiljem. 1964. aastal lisati Cordyceps taimse ravimina kaasaegsesse Hiina farmakoloogiasse.

Soovime teile teatada, et meie veebisait ei saa enam esitada väiteid, mis võivad jätta mulje ravimtaimede või seente meditsiinilisest toimest. Kehtivad ELi õigusaktid keelavad selle. Kuigi traditsiooniline hiina meditsiin on olnud kasutusel juba tuhandeid aastaid ja seda on katsetatud lugematutel patsientidel. Samal ajal ei tohi me mainida kaasaegsete teaduslike uuringutega tõestatud mõjusid. Kuid me usume oma klientide tervet mõistust. Üksikasjalikku teavet ravimtaimede ja seente kohta leiate internetist avalikult kättesaadavatest allikatest. Näiteks võib väärtuslikku teavet leida aadressil www.tcmencyklopedie.cz.

Teabeallikad elutähtsate seente kohta:
Martin Powell - Meditsiinilised seened - Kliiniline teejuht
Pavel Valíček - Seened ja nende meditsiiniline mõju
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments.
G.M. Halpren - Tervendavad seened
Christopher Hobbs - Ravimseened Traditsiooni, tervendamise ja kultuuri ekplokatsioon
Robert Rogers - Seeneapteek
Vladimir Ando - Klassikalise Hiina meditsiini farmakoloogia
Radomir Soch, Aleksandr Jegorov - Ravimseenide entsüklopeedia
Bensky - Materia Medica