E-R 7:00-15:00
Sügise lähenedes muutub immuunsus taas kord sageli mainitud mõisteks.
Kui te küsite, kuidas tugevdada oma immuunsust? Ärge oodake lihtsat vastust. Immuunsus on seotud paljude süsteemidega kehas. Nõrgenenud immuunsus võib siis olla üks südameveresoonkonna haiguste, krooniliste põletike, neuroloogiliste probleemide, soolestiku haiguste, kroonilise väsimuse sündroomi jne. kaaspõhjustest.
Immuunsüsteem aitab meil säilitada ka sisemist homöostaasi, mis on keha võime säilitada stabiilset sisekeskkonda. See on meie toimimise ja eksistentsi jaoks äärmiselt oluline. Võime tasakaalustada oma sisekeskkonda isegi siis, kui välised tingimused pidevalt muutuvad.
Seetõttu on väga oluline ehitada üles tugev immuunsüsteem. Hea immuunsus on meie tervise alus, sest see on esimene kaitseliin kahjulike patogeenide (viirused, bakterid, parasiidid ja paljud teised) vastu.
Vaimne vastupanuvõime ehk psühholoogiline immuunsus on meie meele võime taluda stressi, negatiivseid emotsioone ja keerulisi elusituatsioone. See on sarnane füüsilise immuunsusega, mis kaitseb meie keha haiguste eest. Tugev psühholoogiline immuunsus aitab meil paremini toime tulla elu väljakutsetega ning säilitada oma vaimset heaolu ja tasakaalukust. Tänapäeval on see võime äärmiselt oluline.
Vaatame seda läbi Hiina meditsiini silmade. Hiina meditsiin näeb meie keha kui tervikut. Füüsiline ja vaimne keha on omavahel tihedalt seotud ja tasakaalustamatus ühes osas põhjustab alati tasakaalustamatust teises.
Rooma luuletaja Juvenalis tuli välja mõttega, et terves kehas on terve vaim. Kui me püüame säilitada tervet keha, on meil suure tõenäosusega ka tugev psüühika ja mitte miski ei häiri meid. Ja ka vastupidi on tõsi. Kui me ei ole füüsiliselt tugevad ja vastupidavad, ei ole me ka vaimselt vastupidavad. Ja vastupidi. Kui me oleme stressis, kogeme oma emotsioone tugevalt või surume neid alla, hakkab meie füüsiline pool tasapisi kannatama. Pidage alati meeles, et kõik on väga tihedalt seotud.
Nii et kui me ehitame tugevat füüsilist immuunsust, siis tugevdame ka oma vaimset ja üldist vastupidavust. Seda on lihtne öelda, kuid praktikas ei ole see nii lihtne.
Enne kui me ütleme teile, kuidas seda teha, räägime teile, millised organid vastutavad meie psühholoogilise immuunsuse (vastupanuvõime) eest vastavalt Hiina meditsiinile.
Hiina meditsiin jagab meie keha viieks süsteemiks. Ja iga süsteemi juhib üks organ (mida nimetatakse ka "täisorganiteks" või Zang). Need on "ülemused", mis kontrollivad absoluutselt kõike meie kehas. Nii füüsilist kui ka vaimset osa. Nende sisemine tugevus ja harmooniline suhe nende vahel on vastutav meie tervise eest, s.t. ka selle eest, et me oleksime füüsiliselt ja vaimselt vastupidavad.
Süda (Xin):
Maksa (Gan):
Põrn (Pi):
Kops (Fei):
Neerud (Shen):
Neerud on seotud hirmu emotsiooniga ja neid peetakse elujõu ja essentsi (Jing) aluseks. Terved neerud soodustavad stressitaluvust ja pikaealisust. Tasakaalustamatus võib põhjustada ebakindluse, hirmu ja nõrkuse tunnet. Nõrgenenud neeruenergiaga inimestel on probleeme tahtejõu ja enesekindlusega.
Traditsioonilises hiina meditsiinis on üks valdkond, mis tegeleb ennetamisega. Yang Sheng Fa, mis tähendab tõlkes "elu viljelemise kunsti".
Kilpkonn on omamoodi pikaealisuse sümbol. Tavaliselt elab ta 150-aastaseks. Ta kõnnib rahulikult läbi elu, sest ta seisab kindlalt neljal jalal:
Kui me hoiame need neli valdkonda harmoonias, elame pikka ja tervislikku elu.
Liikuge regulaarselt:
Kehaline aktiivsus vabastab endorfiine, mis parandavad meeleolu ja vähendavad stressi. Püüdke iga päev eraldada aega jalutamiseks, jooksmiseks või treenimiseks. Qi Gong või Tai Ji on suurepärased.
Kontrollige oma emotsioone ja mõtteid:
Tehke rahu:
Sööge tõelist toitu:
Sööge töötlemata toitu. Sööge regulaarselt mitmekesist, kvaliteetset toitu. Ärge sööge üle. Kui olete terve, võite süüa peaaegu kõike. Mõistlikult. Püüdke kohandada oma toitumist vastavalt aastaajale, vanusele ja töökoormusele.
Seadke endale realistlikud eesmärgid:
Seadke endale selged, saavutatavad eesmärgid ja töötage nende suunas samm-sammult. Väikesed saavutused tõstavad enesehinnangut ja motivatsiooni. Hea mõte on pidada regulaarselt päevikut. See aitab palju kaasa mõtete ja isegi emotsioonide kontrollimisel. Õhtul hinnake oma päeva ja oodake, mida tulevased päevad toovad.
Mõtle positiivselt:
Magage piisavalt:
Piisav ja kvaliteetne uni on keha ja meele taastumiseks ülioluline. Hiina meditsiini kohaselt toimub keha taastumine ja puhastamine öösel. Säilitage regulaarne unegraafik ja looge magamiseks mugav keskkond. Oluline on magada võimalikult palju enne südaööd.
Piirake stressi:
Säilitage häid suhteid:
See on meie jaoks kõige olulisem punkt. Head suhted on teie tervise väga oluline aspekt. Tõenäoliselt kõige olulisem. Inimesed tegelevad palju toidu ja oma emotsioonidega, kuid neil ei ole aega oma haige vanaema külastamiseks. Pange telefonid ja virtuaalne maailm maha. Olge oma lähedastega siin ja praegu. See on teile äärmiselt oluline.
Olge õnnelik:
Mediteerige regulaarselt:
Regulaarne tähelepanelikkuse ehk meditatsiooni harrastamine aitab vaimu rahustada, suurendada keskendumist ja vähendada ärevust. Püüdke leida iga päev paar minutit mediteerimiseks või sügavalt hingamiseks. Või vähemalt lubage endale mõneks ajaks maha istuda, mitte midagi teha ja lihtsalt "lolliks vahtida".
Sööge seeni:
Seened ja eriti ravimseened on parimad looduslikud immuunsüsteemi stimuleerijad. Nad aitavad meil kohaneda pidevalt muutuvate tingimustega meie ümber. Ja lisaks füüsilisele immuunsusele aitavad nad ka vaimset vastupidavust. Nad ei tõrju mitte ainult viiruste ja bakterite rünnakut, vaid ka erinevaid vaimseid kahjureid, mis meid igapäevaselt meediast või negatiivsetest inimestest "ründavad".