E-R 7:00-15:00
Nõges on mitmeaastane taim, mis on väga vastupidav. Ilmselt ei ole kedagi, kes ei teaks ütlust: külm ei kõrveta nõgesid. Ta on laialt levinud kogu maailmas, peamiselt põhjapoolkeral, kuid teda võib leida ka troopikas. Nokkhein võib kasvada kuni 1,5 meetri kõrguseks. Ta toitub roomavatest risoomidest, mis on kollasest oranžini. Vars, sälk, on sirge. Noortel taimedel ei ole see hargnenud, vanematel taimedel hargneb taime tipus. Vars on karvane, nagu ka lehed, millel on tüüpiline saagitud serv. Nii vars kui ka lehed on karvased. Lehtede ja varre trikoomid vastutavad atsetüülkoliini, histamiini, serotoniini, leukotrieenide ja sipelghappega nõelamise eest. Nõgesel on unisexuaalsed õied, st eraldi isas- ja emasõied, kusjuures mõlemad õietüübid moodustavad õisiku. Emased õied on latentsed ja isased on roosilised. Pärast õitsemist tekivad munakujulised õisikud. Enamiku jaoks on nõgesed lihtsalt ebameeldivalt kipitav umbrohi, kuid paljud inimesed söövad nõgesid värskelt, nt spinati asemel, kuid sagedamini kasutatakse kuivatatud lehti ja varsi.
Nõgesed sisaldavad suurt hulka bioloogiliselt aktiivseid aineid, tuntuimad neist on järgmised:
Eeterlikud õlid:
Muud:
Juba nõgeses sisalduvate koostisosade lühikesest loetelust on selge, et selle mõju on mitmekülgne. Loetleme ainult need, mis kuuluvad heakskiidetud tervisealaste väidete hulka. See pole aga kaugeltki kõik, mille puhul nõges võib aidata.
Tänu nõgesele saate säilitada:
Sobib ka:
Soovime teid teavitada, et meie kodulehel ei saa enam esitada väiteid, mis ei ole ELi heakskiidetud tervisealased väited ja mis võivad jätta mulje ravimtaimede või seente meditsiinilisest toimest. Kehtivad ELi õigusaktid keelavad selle. Seda vaatamata sellele, et traditsiooniline hiina meditsiin on töötanud tuhandeid aastaid ja seda on katsetatud lugematutel patsientidel. Samal ajal ei tohi me mainida kaasaegsete teaduslike uuringutega tõestatud mõju. Kuid me usume oma klientide tervet mõistust. Üksikasjalikku teavet ravimtaimede ja seente kohta leiate internetist avalikult kättesaadavatest allikatest. Näiteks võib väärtuslikku teavet leida aadressil www.tcmencyklopedie.cz.