E-R 7:00-15:00
Piimaohakas on oluline ravimtaim, mida tuntakse ka nimede all piimanõges, harilik ohakas, piimanõges jne. Need on ajaloolised nimetused. Praegune nimetus anti taimele 1989. aastal. Piimaohakas kuulub tähttaimede (Asteraceae) sugukonda. See on ühe- kuni kaheaastane taim, mis võib kasvada kuni 250 cm kõrguseks, kuid enamasti kasvab kuni 150 cm kõrguseks. Vars ja lehed on karvased ning varre ülemine osa on hargnenud. Suhteliselt suured lehed on hammastatud servadega. Lehed on jäigad ja kahvatud. Maapealsed lehed moodustavad rosetid. Okkagi annab lillad õied ja pärast õitsemist viljad, s.t karvased achenid. Piimakarulaid võib leida paljudes kohtades. Tema algne levila oli Kanaari saartel, üle mandriosa ümber Vahemere, Antarktikasse ja Väike-Aasiasse. Sealt edasi levis ta üle kogu maailma. Seda leidub kuni 700 meetri kõrgusel merepinnast. Kõige sagedamini leidub ta savi- ja liivsavimuldadel. Piimakarja vajab piisavalt toitaineterikast mulda. Looduslikul kujul võib teda leida nõmmedel, kompostidel jne. Piimakarta on tuntud juba sajandeid. Tekstid on dokumenteeritud Vana-Kreekast ja Roomast. Suuremalt hakati seda kasutama 16. sajandil. Seda kasutasid tolleaegsed ravitsejad ja arstid. Valmistati mitmesuguseid keediseid, ekstrakte ja tinktuure, mida kasutati peamiselt kõhuõõne, st mao, soole ja maksa probleemide korral. Peamiselt kasutati piimanõgese vilju ja seemneid, vähem kasutati lehti või juurt.
Kõige sagedamini kasutatavate viljade ja seemnete koostis viitab ka selle toimele. Kõige olulisemad on kahtlemata silümariini kompleksi kuuluvad ained, flavonoidid: silybiin A, silybiin B, isosilybiin A, sosilybiin B, silykristiin, dehüdrosilybiin, apigeniin ja silydianiin. Eraldi on sellised flavonoidid nagu silandriin, silybinome, silyhermiin jne. Seemned sisaldavad ka suures osas lipiide, rasvhappeid, kus domineerivad meile sobivamad, st küllastumata rasvhapped. Nende hulka kuuluvad linoolhape, oleiinhape, palmitoleiinhape jne. Teine oluline komponent on eeterlikud õlid, nt seemnetes leidub gammakadiini ja alfa-pineeni. Esinevad ka terpeenühendid, nagu limoneen, terpinen-4-ol, beeta-karüofülleen ja alfa-humuleen. Polüsahhariidid, aminohapped (nt lüsiin, treoniin, glütsiin, leutsiin...), vitamiinid ja mineraalained on samuti piimaohaka lahutamatu osa.
Seemnetesse ja viljadesse on peidetud palju kasulikku mõju avaldavaid aineid. Piimakarjaga on läbi viidud mitmeid uuringuid nii laboratoorselt kui ka kliiniliselt vabatahtlikega.
Piimohaka tõeliselt tõestatud ja tunnustatud mõjude hulka kuulub selle mõju teatud organite ja protsesside toimimisele organismis:
Juhime tähelepanu, et meie veebilehel ei saa enam esitada väiteid, mis ei ole ELi heakskiidetud tervisealased väited ja võivad jätta mulje ravimtaimede või seente meditsiinilisest toimest. Kehtivad ELi õigusaktid keelavad selle. Seda vaatamata sellele, et traditsiooniline hiina meditsiin on töötanud tuhandeid aastaid ja seda on katsetatud lugematutel patsientidel. Samal ajal ei tohi me mainida kaasaegsete teaduslike uuringutega tõestatud mõju. Kuid me usume oma klientide tervet mõistust. Üksikasjalikku teavet ravimtaimede ja seente kohta leiate internetist avalikult kättesaadavatest allikatest. Näiteks võib väärtuslikku teavet leida aadressil www.tcmencyklopedie.cz.